تاریخچه

 

منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، با هدف ایجاد و توسعه زمینه‌های لازم برای فعالیتهای کارامد صنعتی، جذب فناوری‌های نوین و افزایش زمینه‌های اشتغال از طریق جلب و هدایت سرمایه گذاری داخلی و خارجی در دهه فجر سال ۱۳۷۶، طبق تصویب نامه شماره ۵۹۴۷۹/ت ۱۸۲۸۳ک مورخه ۳۰/۴/۱۳۷۶ هیات وزیران تاسیس ورسماً کار خود را آغاز کرد . این منطقه قبل از پیوستن به مناطق ویژه اقتصادی، سرمایه گذاری خارجی را از طریق همکاری با شرکت خودروسازی دوو کره جنوبی جذب و به تدریج زمینه لازم را برای فعالیت سایر شرکتها فراهم نمود . براین اساس، با مشارکت وسرمایه گذاری‌های گسترده انجام شده و همت متخصصان داخلی، در حال حاضر منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، تنها منطقه ویژه اقتصادی تخصصی در زمینه صنایع خودروسازی، قطعه سازی و صنایع وابسته به آن درکشور محسوب می‌شود.

 

شرکت عمران ارگ

 

شرکت عمران ارگ در تاریخ ۱۳۷۲/۰۶/۱۷ تاسیس گردید. هدف از تاسیس این شرکت ،مدیریت و بهره برداری پروژه شهرک ارگ جدید و تصدی منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید به عنوان سازمان مسئول آن و مدیریت جذب سرمایه و توسعه فعالیتهای صنعتی ،توریستی و کشاورزی در منطقه بوده است .از نظر مدیریت اجرائی جناب آقای حمیدرضا مزینانی بعنوان قائم مقام مدیر عامل از ابتدای تاسیس شرکت عهده دار مسئولیت بوده اند. از آنجا که در مراحل نخست ، لزوم ایجاد امکانات زیر بنائی به شدت احساس میشد عمده وظایف شرکت عمران ارگ در ابتدای تاسیس، ایجاد امکانات زیربنائی اولیه شامل آماده سازی اراضی، ایجاد راههای دسترسی و ارتباطی، تامین آب ،برق و تلفن و تاسیس امکانات مسکونی با هدف، تجهیز سایت پشتیبانی منطقه ویژه بعنوان شهرک ارگ جدید و جذب نیروهای متخصص بوده است . به همین منظوراین شرکت برای اجرای طرحهای خود از ابتدای تاسیس تا به امروز در حوزه های مختلف  سرمایه گذاری کرده که بخشی از آن عبارتست از  :

راه سازی، محوطه و پیاده رو سازی ، فنس کشی شهرک، برق رسانی و تامین روشنائی معابر، ایجاد امکانات مخابراتی، ایجاد فضای سبز،تاسیس پایانه راه آهن ،ایجاد واحد انتظامات ، نصب دوربینهای مدار بسته ،ایجاد واحد آتش نشانی ، تاسیس نمازخانه و ساخت واحدهای تجاری واداری ، واحدهای مسکونی ،سوله های صنعتی ، تالارهای همایش، هتلها، پارکهای عمومی و شهربازی ، احداث نخلستان، احداث مرکز اورژانس و درمانگاه شبانه روزی ،مجتمع های آموزشی و کتابخانه ، مهد کودک،سالنهای ورزشی چند منظوره ، استادیوم فوتبال ، مانژ و پیست سوارکاری ، استخرهای سرپوشیده و روباز، ساختمان انتظامات فرودگاه ، آتش نشانی فرودگاه ، مخازن سوخت ، ترمینال بین المللی ، گمرک اختصاصی ، شهرک مسکونی باغ شهر، تالارگفتگوی تمدنها، پایانه مسافربری فرودگاه بم و کمپینگ می باشد.

 

منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید

منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، با هدف ایجاد و توسعه زمینه‌های لازم برای فعالیتهای کارامد صنعتی، جذب فناوری‌های نوین و افزایش زمینه‌های اشتغال از طریق جلب و هدایت سرمایه گذاری داخلی و خارجی در دهه فجر سال ۱۳۷۶، طبق تصویب نامه شماره ۵۹۴۷۹/ت ۱۸۲۸۳ک مورخه ۱۳۷۶/۰۴/۳۰ هیات وزیران تاسیس ورسماً کار خود را آغاز کرد. مساحت این منطقه بالغ بر ۱۰۰۰هکتار است که حدود آن در فاصله ۱۰ کیلومتری شرق شهرستان بم (در جاده بم -زاهدان) در استان کرمان واقع شده‌است. در سالهای اخیر نیز حدود ۴۰۰۰ هکتار به عنوان طرح توسعه مجموعه از سمت شرق به تصویب رسیده که به زودی به منطقه ضمیمه خواهد شد .

این منطقه قبل از پیوستن به مناطق ویژه اقتصادی، سرمایه گذاری خارجی را از طریق همکاری با شرکت خودروسازی دوو کره جنوبی جذب و به تدریج زمینه لازم را برای فعالیت سایر شرکتها فراهم نمود . براین اساس، با مشارکت وسرمایه گذاری‌های گسترده انجام شده و همت متخصصان داخلی، در حال حاضر منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، تنها منطقه ویژه اقتصادی تخصصی در زمینه صنایع خودروسازی، قطعه سازی و صنایع وابسته به آن درکشور محسوب می‌شود به طوریکه در حال حاضر چندین مدل از خودروهای تولیدی در کشور توسط شرکتهای حاضر در این منطقه ساخته می‌شود .  وجود صنایع خودروسازی در منطقه ارگ جدید، وجود زیرساخت های مناسب، قرارگرفتن در حاشیه جاده ترانزیتی پاکستان- کرمان و نزدیکی به اسکله های مهم شهید باهنر و شهید رجایی(۳۳۰ کیلومتر فاصله) و همچنین مجاورت شبکه سراسری راه اهن از مزیت های عمده منطقه است .بهره گیری منطقه ویژه ارگ جدید از معافیت مالیاتی ۱۰ ساله مناطق محروم و امکان صدور کالاهای تولید شده در منطقه به سرزمین اصلی و معافیت کامل گمرکی به اندازه ارزش افزوده ایجاد شده از دیگر مزایای این منطقه برای سرمایه گذاران است.

شهرک ارگ جدید
Powered By Morteza Soleimani
error: Content is protected !!
Open chat